Betlejemskie Światło pokoju w Polsce!

11 grudnia 2023r. na Łysej Polanie przedstawiciele Związku Harcerstwa Polskiego odebrali od Skautów Słowackich Betlejemskie Światło Pokoju. „Światło dla Ciebie” – pod takim hasłem w tym roku podróżuje ogień po całym świecie. Ma być symbolem światła dla każdego z Nas,  a przez Nas – dla innych.

Jak co roku światło zostało przekazane ręce delegacji wszystkich Chorągwi ZHP. Tego samego dnia, 11 grudnia, Betlejemskie Światło Pokoju zostało przekazane na przejściu granicznym w Medyce – Szeginie na Ukrainę. To bardzo ważny symbol nie tylko wiary płynącej ze światła, ale i nadziei by wojna w Ukrainie jak najszybciej się zakończyła.

Od poniedziałku 12 grudnia BŚP wędruje po całym kraju. Trafiło już min. do Prezydenta RP. Kolejne urzędy, instytucje, stowarzyszenia, szkoły i osoby prywatne przyjmą światło pod swój dach. Będzie im towarzyszyć podczas wigilijnej wieczerzy. I w tym roku, światło przekazywane jest na świecach Caritas – to wspólne działanie i wsparcie tej pięknej idei.

Betlejemskie Światło Pokoju przyszło do Polski w 1991r. Wtedy po raz pierwszy harcerki i harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego wzięli udział w tej akcji. Co roku, światło jest zapalane w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Stamtąd światło trafia do Austrii, gdzie podczas ekumenicznej uroczystości jest przekazywane dalej.  Od Nas światło powędruje nim. do Ukrainy, Szwecji czy Niemiec.

Niech ta moc światła towarzyszy nam przez cały rok. Niech daje nam moc zmieniania świata na lepszy. Pokazywania że można i że trzeba. Nich będzie z Nami i naszymi najbliższymi podczas wigilijnej wieczerzy. Niech jego blask niesie ze sobą dobro.