Inspektorat łączności GK ZHP

Zawody „Hołd Powstańcom Wielkopolskim 1918 / 1919”

UDOSTĘPNIJ
/
224 0

Druhny i Druhowie,

Już dziś, kolejna tura zawodów organizowanych przez Harcerski Klub Łączności „Wilda” SP3ZAC  – „Hołd Powstańcom Wielkopolskim 1918 / 1919”. 26 grudnia 1918r. Ignacy Jan Paderewski wygłosił przemówienie do poznaniaków zgromadzonych pod Hotelem Bazar. Nazajutrz, 27 grudnia 1918r., podczas defilady Wojsk Niemieckich, doszło do zamieszek w wyniku których, do walki zbrojnej przystąpiły oddziały kierowane przez Polską Organizację Zbrojną Zaboru Pruskiego. Powstańcy dość szybko opanowali Poznań i większość wielkopolski. Te działania doprowadziły do podpisania rozejmu 16 lutego 1919r. w Trewirze. Na jego mocy, rozszerzono front powstańczy do zasady rozejmu z Compiegne z 11 listopada 1918r., kończącego I Wojnę Światową. Wielu z walczących w tym czasie młodych ludzi było członkami organizacji skautowych i harcerskich.  Szczegóły dotyczące zawodów, znajdziecie pod linkiem: https://lacznosc.zhp.pl/wydarzenia/zawody/. klikając z lewej strony na Hołd Powstańcom Wielkopolskim 1918 / 1919, lub na stronie https://logsp.pzk.org.pl/?page=contest&id=988. 

Do usłyszenia w zawodach!

Czuwaj!