Inspektorat łączności GK ZHP

Start Krzyż Harcerski i Lilijka Szarych Szeregów

Krzyż Harcerski i Lilijka Szarych Szeregów

Druhny i Druhowie,

Szanowni OP’s,

Historię harcerskiego krzyża i lilijki zna każdy harcerz i harcerka. Ale nie wielu z Was dostrzegło, iż w krzyżu umieszczonym na dyplomie 80 lat Szarych Szeregów, jest coś nie tak. Ale co? Na pierwszy rzut oka wszystko jest poprawnie. Dopiero po chwili dociera myśl, że jednak nie … A co? O tym Druh Krzysztof …

Krzyż Harcerski wprowadzony na przełomie 1935 i 1936 r. przez Centralną Komisję Dostaw Harcerskich o wzorze odbiegającym od wzorów poprzednich. Zamiast tradycyjnego wieńca laurowo-dębowego wieniec składał się z samych liści dębowych – z jednej strony większych, z drugiej mniejszych. Mimo pojawiających się kontrowersji ten wzór Krzyża Harcerskiego nie został wycofany i CKDH rozprowadzała go do wybuchu II wojny światowej. Po przejściu harcerstwa do konspiracji początkowo wykorzystywane były zapasy Krzyży Harcerskich z dostaw przedwojennych, głównie wzoru z przełomu 1935 i 1936 r. Dlatego niekiedy jest niesłusznie określany jako Krzyż Harcerski Szarych Szeregów. Krzyż tego wzoru pojawia się także na obwolucie książki „Całym życiem” autorstwa Naczelnika Szarych Szeregów Stanisława Broniewskiego „Orszy” .

Na podstawie książki hm. Tomasza Sikorskiego „Krzyż Harcerski 1913-1989” opracował hm. Krzysztof Rudzinski HR – dumny posiadacz Krzyża omawianego wzoru seria CLXI, nr 349.