European Jamboree 2020 przeniesione z powodu COVID-19!

Po niżej pełna informacja o przeniesieniu zlotu European Jamboree 2020 na 2021. A oto szczegóły:

22,5 tys. skautów i przewodniczek z całego świata zdecydowało się przyjechać do Polski latem 2020 roku, aby wziąć udział w Europejskim Jamboree, które miało być dla nich doświadczeniem życia. Wielu z nich, w tym także prawie 3 tys. harcerzy z ZHP, rozpoczęło przygotowania do jamboree już ponad dwa lata temu.

Wybuch globalnej pandemii COVID-19 zakłócił wiele planów i spowodował smutek i niepewność w wielu częściach świata.

Wszyscy troszczymy się o zdrowie własne i naszych najbliższych. Wiem, że nas – harcerzy – wyjątkowy czas mobilizuje do służby. Jesteśmy aktywnymi obywatelami naszych lokalnych społeczności, podejmujemy liczne działania, mające na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusa.

W czasach wielkiej troski daje nam to wielką pewność, że nasz ruch w naturalny sposób reaguje na nowe realia, mobilizując się do bycia siłą społeczną, która może dokonywać pozytywnych zmian w społecznościach lokalnych.

Ogłoszenie przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) pandemii, a także poczucie odpowiedzialności za zdrowie i bezpieczeństwo wszystkich, którzy mieli się spotkać w te wakacje w Gdańsku doprowadziło do decyzji organizatorów Jamboree – WAGGGS, WOSM, ZHP i Miasta Gdańska – o przesunięciu Europejskiego Jamboree 2020 na następne wakacje. Jamboree odbędzie się w dniach 2-13 sierpnia 2021 r. na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku.

Odwołując jamboree, finansowe i emocjonalne skutki dla kontyngentów byłyby znaczące. Przenosząc Europejskie Jamboree na następne lato, pozostawiamy możliwość wspólnego spotkania europejskich harcerzy i skautów, na które tak przecież czekamy.

W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy stworzyliśmy niesamowity zespół, który ponad granicami połączyła jedna idea. Wszystko, co dotąd wypracowaliśmy, zaprocentuje w kolejnym roku. Deklarujemy, że dodatkowy czas spędzimy na konstruktywnym planowaniu działań, aby zbudowany kapitał został wykorzystany jeszcze lepiej, abyście w przyszłym roku mogli wziąć udział w historycznym dla ZHP i dla europejskich regionów WOSM i WAGGGS wydarzeniu.

Władzom Gdańska dziękujemy za współpracę w tym trudnym czasie i możliwość realizacji Europejskiego Jamboree w przyszłym roku. Wojewodzie pomorskiemu i pomorskiemu państwowemu inspektorowi sanitarnemu dziękujemy, że mogliśmy liczyć na Waszą radę w kontekście zdrowia publicznego. Wszystkim, którzy w ciągu poprzednich trzech tygodni poświęcili swój czas na pracę nad wypracowywaniem rozwiązań – serdecznie dziękuję w imieniu komendy Europejskiego Jamboree i Zespołu Planowania Jamboree.

W te trudne dni, czujemy, że jesteśmy częścią skautowej rodziny, współtworzymy świat skautingu, realizujemy postawione cele. Wspólnie zdajemy egzamin z odpowiedzialności i gotowości. W podjętej decyzji jesteśmy jednomyślni z naszymi partnerami, którzy pozostają z nami. Jako organizatorzy otrzymujemy wiele słów wsparcia. Wierzymy, że te doświadczenia umocnią nas i Europejskie Jamboree 2020, które odbędzie się rok później, pokaże, że jesteśmy po tej sytuacji silniejsi.

hm. Karol Gzyl
Komendant Europejskiego Jamboree