2 Zlot Kadry Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej w Perkozie

W dniach 21-23 kwietnia, w Ośrodku Harcerskim „Perkoz”, obył się II Zlot Kadry Chorągwi Warmińsko – Mazurskiej ZHP. Wydział Wsparcia Specjalności GK ZHP, został zaproszony do poprowadzenia zajęć z szeroko pojętej tematyki specjalności harcerskich. Ponieważ w pierwszej edycji specjalnościowcy również byli obecni, to tym razem grupa była większa. Hm Robert Bożecki – Szef Wydziału – prowadził zajęcia z rekonstrukcji historycznej, pokazując umundurowanie z okresu konspiracji Ii Wojny Światowej. Zajęcia pożarnicze prowadził hm Sebastian Żurawski, demonstrując bezpieczeństwo w obcowaniu z ogniem i techniki zabezpieczenia gaśniczego. Z kolei phm Radosław Potrac, pokazywał walory pracy ze specjalnością turystyczną i oprócz wycieczek i eskapad noc spędził wraz z grupą harcerzy na zaimprowizowanym obozowisku w hamakach. Pomimo lekkiego zimna o poranku, wszyscy byli zadowoleni.

Nie zabrakło oczywiście łączności. Dh hm Piotr „Broda” Stanisławski wprowadzał harcerki i harcerzy w arkana technik łączności. A że przez zabawę uczy się najlepiej, harcerki i harcerze grali w uproszczoną wersje popularnej „gry w statki”. Kolejna zabawą było przekazywanie radiogramu przy pomocy kodu Morse a. Każdy otrzymał tzw.”klucz Morse a”, ułatwiający nadawanie i odczyt informacji oraz podpowiedź jak nadawać przy pomocy rąk czy chorągiewek.

Dh Tomasz Bart z HKŁ SP5ZHH, pokazywał jak wyglądają „Łowy na lisa”. Harcerki i harcerze nie tylko szukali nadajników sprytnie ukrytych na terenie ośrodka, ale też mogli popracować z mapą i busolą. Okazuje się że nie wszyscy zapomnieli co to azymut !

Pogoda dopisała. Warunki wyśmienite. Nastroje – wspaniałe. Słowem – Zlot udany. Było trochę pytań, zdjęcia „sefie” i wiele rozmów nie tylko w gronie kadry. Pokazuje to że jeśli się chce – to można. Czujemy się „zaproszeni” na następny Zlot. Dzień się kończył długimi śpiewami przy ogniskach.

Podziękowania z zdjęcia Zespołowi Promocji Chorągwi Warmińsko – Mazurskiej, przyjaciołom i znajomym!

A na koniec rzecz ważna. Podczas zlotu, odbył się „challange” Chorągwi w którym braliśmy udział. Pomoc drugiemu człowiekowi jest częścią naszej służby a jeśli możemy się przy tym bawić i dać dobry przykład – działamy: https://fb.watch/k7U6zV2wJw/